PORCELÁNICO – czym jest gres porcelanowy

 

Ceramika to w największym skrócie produkt zrobiony z kilku wydobytych z ziemi składników, połączonych za pomocą wody , umieszczonych w rozgrzanym do czerwoności piecu a następnie schłodzonych do temperatury pokojowej. Nawet tak prosta definicja wystarczy, aby dostrzec, że w powstaniu ceramiki biorą udział wszystkie cztery żywioły.

Są tacy, którzy twierdzą że dzięki naturalnej harmonii wody, ziemi, powietrza oraz ognia, ceramika zasługuje na miano najdoskonalszego ze wszystkich wytworzonych przez człowieka materiałów. Jej popularność nie maleje mimo że towarzyszy nam już od setek lat.

Jedną z jej popularniejszych form jest płytka, którą można przykleić do różnych powierzchni. Tak zwane kafelki, są powszechnie stosowane na posadzkach oraz na ścianach. Układa się je w małej odległości od siebie a szczeliny wypełnia specjalną spoina. Stanowią one ostateczną warstw spełniającą funkcje zarówno wizualne jak i użytkowe.

Współczesna produkcja.

Jak nie trudno się domyśleć współczesna produkcja płytek to bardzo złożony proces. Ani dokładna receptura ani samo wypalanie(czas i temperatura) nie zawsze są takie same. Różnice w tym zakresie wpływają na właściwości fizyczne i parametry techniczne wytworzonego produktu. To z kolei przekłada się na występowanie różnych rodzajów płytek ceramicznych. Najbardziej podstawową klasyfikacją jest podział na białą glinę, czerwoną glinę, klinkier oraz gres porcelanowy.

produkcja gresów

Oto czym charakteryzuje się PORCELÁNICO.

Gres porcelanowy wypala się w wyższej niż inne typy ceramiki temperaturze. Zwykle piec do jego produkcji rozgrzewany jest nawet do 1250 stopni Celsjusza a jego długość jest wyraźnie większa niż w przepadku produkcji pozostałych gatunków . W tych warunkach dochodzi do procesu powstawania niezwykle twardego, gęstego produktu, charakteryzującego się niesłychanie małą nasiąkliwością.

We wstępie do artykułu mogliście przeczytać, że materiał ceramiczny towarzyszy człowiekowi od wieków. Jeśli jednak mowa o porcelanowym gresie szkliwionym, to sytuacja wygląda zgoła inaczej. Ten konkretny gatunek wymaga bardzo wyrafinowanej technologij produkcji więc siłą rzeczy jest to stosunkowo młody produkt. Pojawił się na rynku w końcówce lat 70-tych ubiegłego wieku i był wynikiem pracy najwybitniejszych wówczas inżynierów. Oprócz ustalenia odpowiedniego składu mieszanki, ważne było opracowanie technologii mieszania i prasowania pod dużym ciśnieniem. Składniki musiały charakteryzować się podobną wielkością tworzących je cząstek aby masa po zmieszaniu była jednorodna. Także samo wypalanie okazało się dla inżynierów nie lada wyzwaniem. Ogromne naprężenie towarzyszące procesowi wypalania w tak dużej temperaturze musiały być cały czas pod kontrolą aby produkt finalny spełniał założone parametry. O tym że prace nad opracowanie technologii produkcji gresu porcelanowego okazały się gigantycznym sukcesem najdobitniej świadczy fakt, że dziś to najpopularniejszy materiał wykończeniowy na wszelkie powierzchnie narażone na duże i intensywne użytkowanie.

ElMolino gres imitujący kamień naturalny

Zapewne słyszeliście też o gresie polerowanym. Ktoś kiedyś pomyślał, że skoro można wypolerować na wysoki połysk kamień naturalny, to czemu nie można zrobić tego samego z porcelaną. Początkowo pomysł wydawał się strzałem w dziesiątkę, jednak taki produkt miał pewien istotny mankament. Polerowanie otwierało na powierzchni płytek niewidoczne gołym okiem pory. Mikroskopijnej wielkości dołeczki, które ku irytacji właścicieli tych płytek, skutecznie wchłaniały bród. Szczególnie duży problem stanowiły substancje ciekłe, o intensywnej barwie. Czerwone wino wylane na podłogę, musiało być natychmiast wytarte do sucha. Mokra plama pozostawiona na dłuższy czas zostawiała trwałe ślady, które niesłychanie trudne były do usunięcia nawet przy zastosowaniu bardzo skutecznych środków czyszczących. Producentom chemii dedykowanej dla branży glazurniczej udało się wprawdzie stworzyć specjalny impregnat, który dosyć skutecznie zatykał te pory ale nie wszyscy wykonawcy pamiętali o jego stosowaniu, źle go aplikowali lub zapominali że po pewnym czasie czynność trzeba powtórzyć. Stąd zła sława i wiele negatywnych opinii powstało na temat tych produktów.

gres polerowany hiszpański

Wśród europejskich producentów problemy z polerowanymi gresami powoli odchodzą w niebyt. Obecnie wytwórcy mają już swoje sposoby, na uzyskanie lustrzanego połysku na kafelkach, które już się tak łatwo nie plamią a jednocześnie nie wymagają impregnacji.